Lüks sevenlerin internetten alışveriş tutumları

18 Eylül 2015
BERNA TUNA FENEMEN

Lüks sevenlerin internetten alışveriş tutumları

Öncelikle akıllıca, israftan uzak bir tüketim eğiliminin dünyaya hâkim olması dileklerim ile iyi bayramlar dilerim. 

İnternetten alışveriş dendiğinde benim gibi konservatif davranan ve “yakından görmeden, dokunmadan, denemeden almam” diyenlerin sayısı yaşla doğru orantılı olarak giderek azalıyor. İnternetten alışveriş, günümüzün hız kavramıyla özdeşleşen yaşam tarzında artık kaçınılmaz bir sonuç. Bunu uygulamasam da kabul ediyorum. 

Şimdi konuya ilişkin bir ilginç bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istiyorum. “intelliAd” toplam 1,25 milyon Euro’luk 900 bin online alışverişin verilerinden yola çıkarak bir rapor hazırlamış ve segmentlere göre tüketici davranışları arasında çok büyük farklar bulunduğu ortaya çıkmış. (Araştırma, hem mobil hem de masaüstü cihazlardan yapılan işlemleri kapsıyor.) Raporda, lüks tutkunlarına yönelik ilginç saptamalar mevcut… 

Lüks marka tüketicileri alışverişi ağırdan alıyor
Moda alışverişlerinde lüks markalara yönelen tüketiciler, bir ürünü almaya karar vermeden önce ortalama olarak 12 gün (301 saat) boyunca farklı mağaza ve markaları inceliyorlar. Orta segment moda ürünleri ile karşılaştırıldığında bu süre iki kat daha uzun. Orta segment ürünlerde tüketicinin ürün ile karşılaşması ve satın alma kararı vermesi arasında 6 gün, spor giyim alışverişlerinde ise 5 gün geçiyor.”

Lüks sevenler tablet kullanıyor
Tüketicilerin alışverişi yaptıkları cihaz seçimi de lüks markalarda farklılık gösteriyor. Tabletler, lüks moda tüketimi için açık ara farkla daha çok öneme sahipler. Dönüşümlerin %17’si tabletlerde gerçekleşiyor ve lüks moda ürünleri konusunda tabletler üzerindeki dönüşüm oranları cep telefonları hatta masaüstü bilgisayarlara göre bile daha fazla. Lüks tüketimin toplamda %31’i mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Orta segment ve spor ürünlere göre bu oran üç kat daha fazla. intelliAd Media COO’su ve Direktörü Mischa Rürup, araştırmanın sonuçları hakkında “Lüks moda tüketiminde alışveriş deneyimi daha büyük rol oynuyor. Hedef kitleye uygun bir şekilde koltukta yayılıp keyifle alışveriş yapma konusunda tabletler bir numara. Lüks giyim sektörünün prestij ve fiyat sınıfını düşündüğümüzde, farklı sektörleri karşılaştırdığımızda ortaya çıkan satın alma kararı süreçlerindeki büyük zaman farklarının normal olduğunu görüyoruz” diyor.

Satın almadan önce 10 kere ziyaret ediyorlar
Lüks bir moda ürünü ne kadar özel ve pahalıysa, tüketicilerin satın alma kararı vermeden önce o kadar çok tekrar tekrar bakmaları gerekiyor. Lüks giyimde bu oran, alışveriş başına 10,7 ziyaret olarak ölçülmüş. Bir diğer ilginç bulgu ise, lüks moda tüketiminin daha çok hafta içi günlerde yapılması. Tüm lüks moda tüketim alışverişlerine bakıldığında yalnıza %24’ü hafta sonlarında gerçekleşiyor. Lüks moda tüketimi Pazar gününe bakıldığında dönüşüm oranı (-%18) ve gelir (-%15) olarak hafta içi günlere göre daha düşük.

berna@qualityofmagazine.com