“Kocan ne iş yapıyor?” diye sormayan kadınlar

06 Mart 2015
BERNA TUNA FENEMEN

“Kocan ne iş yapıyor?” diye sormayan kadınlar

Tüm dünyada kadınların sorunları var evet ama Türkiye bir noktada diğer ülkelerin çoğundan daha sorunlu: O da anlayış meselesi. Çünkü Türkiye’de maalesef yalnızca birçok erkeğin değil, birçok kadının da anlayışı daha temelden yanlış. Ruh sağlığı yerinde, mutlu nesiller için önce bunun değişmesi gerekiyor. Şimdi bu anlayış meselesi ile yakından ilgili olan yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. 

Benim annem emekli öğretmen. Kısa bir süre önce Bursa Kız Öğretmen Okulu’nda birlikte okuduğu dönem arkadaşları ile tam 50 yıl sonra buluştu. Güzel, keyifli bir gün geçirmişler. Eve döndüğünde, arkadaşları ile neler konuştuklarını anlattı. Geçen yıllar içerisinde yaşamlarının kendilerince önemli birçok kesitini paylaşmışlar birbirleri ile. O anlatırken, araya girerek sordum; 
“Kocaları ne iş yapıyormuş?” diye. 
“Bilmem ki” dedi. 
“Nasıl yani, hiç mi konuşmadınız bu konuda?” dedim. 
“Hiç” dedi.
İşte o an bir insanın gerçek bir “birey” olabilmesinin ilk şartının böyle bir anlayıştan geçtiğini düşündüm. Hele ki bir kadının. Çünkü annem ve arkadaşları, hepsi de “koca”sız var olabilen kadınlardı. (‘Koca’sız derken yanlış anlaşılmasın, hepsi de evlilik yapmış, kimisinin eşi vefat etmiş durumda.) Yalnızca çalışıp, ekonomik özgürlüklerini kazandıkları için değil, anlayış olarak “tek başına var olabilme”yi çoktan özümsemişti onlar. 

(Birbirlerinin kocalarının ne iş yaptığını onlar hiç merak etmemişler de sen niye merak ettin derseniz, çok sık röportaj yapan biri olarak benimki tümü ile mesleki deformasyon. Çünkü zaman içerisinde karşımdaki her insanı farkında olmadan röportaj yaptığım kişi yerine koymak gibi bir yön gelişti bende.) 

Sözün kısası, “Kocan ne iş yapıyor?” diye birbirine sormayan kadınların çoğalması dileği ile Dünya Kadınlar Günü olsun…
berna@qualityofmagazine.com