Sosyal medya gerçeği ve bayram

02 Ekim 2014
BERNA TUNA FENEMEN

Sosyal medya gerçeği ve bayram

Cep telefonu kullanımı yaygınlaştığında, insanların birbirinin bayramını mesaj yolu ile kutlamaları başlangıçta kimilerine çok ters geldi. Ancak sanıyorum zamanla alışıldı bu duruma. Şimdi artık bu konuda öyle yüksek sesler duyulmuyor pek. Hele de sosyal medyanın tüm dünyayı egemenliği altına aldığı günümüzde, birçok tebrik ve kutlama gibi bayram kutlamalarının bu ağlar üzerinde yapılıyor olmasını kimse yadırgamıyor. Hatta belki de bekleniyor.
Yüz yüze iletişimin yerini hiçbir şey dolduramasa da teknoloji ve internetin içine doğan z kuşağının gerçeklerini de kimse yok saymamalı. X kuşağından biri olarak, bu duruma iyi tarafından bakmalıyız diyorum: Örneğin bayramlarda sosyal ağlarda dolaşan iyi niyet, sevgi içerikli mesajlar, çok geniş kitlelere yayılıyor olmasının olumlu bir sinerji yarattığını düşünüyorum. 

Günümüzde sosyal medya gerçeği kendisini o kadar çarpıcı rakamlarla ifade ediyor ki, asıl bunu görmezden gelmek sanal bir gerçeklik olur. İşte size çarpıcı rakamlar: Sosyal medyanın aylık aktif kullanıcı sayısı 23 milyonken, günlük aktif mobil kullanıcısı 12 milyon. Günde ortalama iki buçuk saatimiz sosyal medyada geçiyor. Sabah ve akşam saatleri sosyal medyada en çok aktif olunan saatler arasında. Türkiye nüfusunun yarısından fazlasının internet kullandığı göz önünde bulundurulduğunda insanlar sabahın ilk saatlerinde işe gidene kadar ve akşam saatlerinde sosyal medyada yoğun vakit geçiriyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 78’i sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanıyor. Online nüfusun yüzde 94’ü ise Facebook kullanıyor.

FACEBOOK, TWITTER, YOUTUBE VE INSTAGRAM
Türkiye’de Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram en çok kullanılan sosyal ağlar arasında. Google+ sabah 09:00-11:00 arası, Pinterest ise günün ilk saatlerinde aktif kullanılıyor. Hafta sonu ise Instagram ve Youtube kullanımında artış yaşanıyor. 

Türkiye’nin sosyal medya kullanımını değerlendiren Sosyologger Kurucu Ortağı Levent Gözener’in konuyla ilgili tespitleri şöyle: “Türkiye’de en popüler sosyal ağ olarak Facebook ilk sırada yerini alıyor. 32 milyondan fazla kullanıcıya sahip Facebook’un İstanbul’da sekiz milyondan fazla kullanıcısı var. Özellikle işe giderken sabah saatleri ve akşam saatleri Facebook’un en yoğun kullanıldığı zamanken, en çok vakit geçirilen gün ise Çarşamba. Twitter ise en fazla kullanılan sosyal ağlar arasında ikinci sırada yerini alıyor. Twitter’ın aktif kullanımı da en çok akşam saatlerinde ve televizyon karşısında gerçekleşiyor. Hafta sonu ise Instagram ve Youtube kullanımında hafta içine oranla yüzde 30 artış olmakta. Özellikle hafta sonu dışarı çıkıp gezenler Instagram’da yoğun olarak içerik paylaşıyor. Facebook’ta 13:00-14:00, Twitter’da 13:00-15:00 ve Linkedin’de ise 17:00-18:00 saatleri içerik paylaşmak için uygun.”

Ben de kendi kulvarında en etkin internet portallarından biri olan Sosyette.com’dan herkese “İyi Bayramlar” diyorum…
berna@qualityofmagazine.com