Sıfırdan zirveye çıkmanın kodları

02 Mayıs 2014
BERNA TUNA FENEMEN

Sıfırdan zirveye çıkmanın kodları

Bu ay dergimiz Quality of Magazine’de benim imzamı taşıyan iki çarpıcı “Sıfırdan Zirveye” röportajı var. İki gerçek başarı hikâyesi. Biri Erbakan Malkoç, diğeri Özcan Ata.

Erbakan Malkoç, özellikle otomotiv dünyası ile ilgili olanların aşina oldukları bir isim. Dizayn VİP’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Dizayn Vip, lokomotif faaliyet alanı olan otomobil dizaynının yanı sıra Erbakan Malkoç imzası ile otobüs, yat, villa-ofis, jet, helikopter, karavan tasarımlarına da imza atıyor. Dizayn Vip’te araç fiyatları 100 bin ile 2 milyon Euro arası değişiyor. Tasarımların yüzde 95’i 25 ülkeye ihraç ediliyor. 2013 yılı cirosu 15-20 milyon TL civarında. Erbakan Malkoç, Ardahan Göle ilçesi doğumlu. 11 çocuklu bir ailenin çocuğu. İstanbul’a 10 yaşında geliyor. Bir otomobil tamirhanesinde çırak oluyor. Sonrasında ise hep hayallerinin peşinden gidiyor. Bugün, dünyanın en başarılı tasarımcıları arasında adı geçiyor. Birkaç ay önce Avrupa Diplomatlar Birliği Başkanı Gunther Meinel’in elinden “Avrupa’nın En İyi Otomobil Tasarım Ödülü”nü aldı. Erbakan Malkoç, ilkokul mezunu. Ama şimdi ülkenin önde gelen üniversitelerine başarısı ile konuşmacı olarak katılıyor. 

Özcan Ata ise Bretz Mobilya’nın sahibi, Yönetim Kurulu Başkanı. O da ilkokul mezunu. Kastamonu Abanalı bir ailenin çocuğu. İstanbul doğumlu. 11 yaşında meslek hayatına atılıyor. 43 yıldır mobilyacılık mesleğini icra ediyor. Küçücük bir atölyede antika ve mobilya tamiri ile başlayan serüveni; imzasını attığı kendi özgün tasarımları ile önce İstanbul, sonra da Türkiye sınırlarını aşarak devam ediyor. 450 kişiye istihdam sağlıyor. Aileleri ve tedarikçileri de düşünürsek binlerce insan bu müessesenin tezgâhından besleniyor. 

Her ikisinde de dikkatimi çeken ortak özellikler şunlar oldu: Bir kere cesurlar. Vizyonları gerçekten geniş. Bugüne kadar gerçekten çok çalışmışlar ve halen de aynı şekilde çalışmaya devam ediyorlar. Disiplinli ve titizler. İlkokul mezunu olsalar da birçok üniversite mezunundan daha fazla okumuş, araştırmış, ilgilendikleri konu her ne ise yerinde görüp, incelemişler. Kısacası meraklılar. Hepsinin ötesinde galiba en çok da inançlılar. 

Röportajları okumak için TIKLAYIN
berna@qualityofmagazine.com