Bu yaz en çok okunanlar ve dizilerin etkisi

27 Temmuz 2017
BERNA TUNA FENEMEN

Bu yaz en çok okunanlar ve dizilerin etkisi

İyi senaryo arayışlarına garantili çözüm olan değerli edebi eserler televizyonun en çok izlenen dizilerini yaratırken, bu diziler de o eserlerin daha geniş kitlelerle buluşmasına vesile oluyor. Zaman zaman her ne kadar bazı gençlerin -ilk olarak 1900’de basılmış olan- Halid Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu’sunu yalnızca Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat’in yasak aşkının konu edildiği bir dizi olarak bilmeleri gibi acıklı durumlar yaşansa da edebiyat ve popüler kültürün ustaca buluştuğu örnekleri destekliyorum. 

 E-ticaret platformu n11.com, Türkiye’nin yaz dönemine ait müzik, kitap ve film tercihlerini açıkladığı listeyi paylaştı. Yaz aylarında en çok okunan kitaplar top 11 listesinden oluşan verilere göre bakın Türkiye bu yaz en çok ne okumuş:

Online Alışverişin Yaz Kitapları

Fi, Çi, Pi – Set / Azra Kohen
Taht Oyunları / George R. R. Martin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens / Yuval Noah Harari
Fesleğen / Hikmet Anıl Öztekin
Bağırmayan Anneler / Hatice Kübra Tongar
1984- George Orwell
Harry Potter 8 Kitap Seti / J. K. Rowling
Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali
Kader Kılıcı- The Witcher / Andrzej Sapkowski
Tutunamayanlar / Oğuz Atay
İlber Ortaylı Seti- 5 Kitap Takım / İlber Ortaylı

Dergimiz Quality of Magazine Ağustos sayısında Eda Keçeci’nin hazırladığı kültür sanat sayfalarında yer alan D&R’ın listesi de aşağıdaki gibi:

Elia İle Yolculuk / Zülfü Livaneli
Kurallar Kitabı / Merthan Demir
Huzursuzluk / Zülfü Livaneli
Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens / Cihan Kara
Kongo’ya Ağıt / Jean Christophe Grange
Fi / Akılah Azra Kohen
Sana Hep Benden Söz Edecekler / Şiir Sokaktadır
Aeden-Bir Dünya Hikayesi / Akilah Azra Kohen 
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Ahmet Cemal
Karanlık Sular, CLT / Paula Hawkins

Görüldüğü üzere Fi, her iki listede de yer alıyor.  Biliyorsunuz geçtiğimiz sezon Akilah Azra Kohen’in Fi Çi Pi kitap üçlemesinden uyarlanan Fi dizisi hayli ses getirmişti. Dizinin başrollerini Seranay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç gibi isimlerin paylaşmasının da bunda payı büyük tabii. 

Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar”ının da listede olması, Türk okurun farklı söylemlere duyduğu ihtiyacın da bir yansıması belki. Diğer yandan son yıllarda adeta tutkunu olarak izlediğim tek dizi olan Poyraz Karayel’in de Oğuz Atay’a ilginin artmasında etkisi olduğu kesin. Hatta öyle ki diziyi farklı kılan özellikleri, akademik bir çalışmaya bile konu olmuş. Dizinin Oğuz Atay romanlarıyla arasındaki ilişkinin konu edildiği bu çalışmayı Boğaziçi Üniversitesi’nden Nükhet Sirman ve Feyza Akınerdem, edebiyat dergisi Monograf'ta irdelemişler. "Melodram ve Oyun: Tehlikeli Oyunlar ve Poyraz Karayel'de bir temsiliyet rejimi sorunsalı" adında bir makale yazmışlar. 

Bugüne kadar okuduğum en muhteşem romanlardan biri olan Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna”sı ise  popülaritesini korumaya devam ediyor. Bu popülaritenin rüzgârını fırtınaya çevirmeye hazırlanan Ay Yapım’ın “Kürk Mantolu Madonna” dizi projesi ise merakla bekleniyor. Maria Puder’i Marion Cotillard’ın oynayacağı belirtiliyor ve bence bu da mükemmel bir seçim…

berna@qualityofmagazine.com