Trafikte 'sosyal medya' kullanımında Avrupa 1.siyiz

29 Haziran 2017
BERNA TUNA FENEMEN

Trafikte 'sosyal medya' kullanımında Avrupa 1.siyiz

Türkiye’nin dünya çapında yapılan araştırmalarda ilk sıralarda yer aldığı konuların başında trafik kazaları geliyor. En son Ramazan Bayramı’ndaki trafik kazaları bilançosunun 64 ölü 379 yaralı olduğu açıklandı.

“Muhafazakâr” bir toplumuz ama gündelik yaşama ilişkin, insana ve hayat hakkına saygı odaklı medeniyet kurallarına uymayı sevmiyoruz.  “Samimi”, “sıcakkanlı” “misafirperver” “geleneklerine sıkı sıkıya bağlı”yız, yani bu yönü ile “kuralcı”yız, diğer yandan bir o kadar “bencil”, “hırslı”, canımız pahasına “kural dışı” ve “gözü kara”yız. Bu ne yaman çelişkidir bilinmez ama bu olumsuz yönlerimizi en çok da trafikte sergiliyoruz.

Ben de tipik bir İstanbul yaşayanı gibi ömrünü ve parasını trafikte tüketenlerden biriyim. (Bir ara DBR Hadımköy’e taşınmıştı. Uzun bir süre her gün 150 km. yapmışlığım vardır.) Sonraları çalıştığım yerler evime kilometre olarak yaklaştıysa da trafiğin en yoğun olduğu güzergâhlar olduğu için trafik azabı hep devam etti. Sonunda benim için artık dayanılmaz bir hâl aldı. Yaklaşık bir yıldır işime gidip gelirken toplu taşımayı tercih ediyorum. Onun da sıkıntıları bir hayli fazla ama eğer deniz yolu alternatifiniz varsa bir nebze daha “medeni” bir yolculuk yapmanız olası… 

Her neyse, uzun süreli yol deneyimlerimde trafiğe ilişkin en çarpıcı gözlemim şu oldu: Aslında “okumayan” bir milletiz ama ne hikmetse trafikte araba kullanırken bir okuma aşkı geliyor insanımıza. Bir keresinde direksiyonun üzerine koyduğu kitabı okurken benim arabama arkadan çarpan ve arabasından bile inmeye tenezzül etmeyen sürücünün pişkinliği hayrete düşürmüştü beni.  Kadınlar derseniz, onlar daha yetenekli. Araba kullanırken örgü ören, makyaj yapan kadın artık sıradan görüntüler İstanbul’da. Sanırsınız ki boş oturmaktan nefret ederiz ve sürekli üretime yönelik bir faaliyet içindeyizdir. 

Şimdi bu faaliyetlerin yerini - yanlış bir kavram da olsa- kısaca “sosyal medya” olarak kabul edilen, cep telefonundan sosyal ağlarda gezinti aldı. 

Bugün, Aviva’nın, Türkiye de dâhil toplam 13 ülkede gerçekleştirdiği “Direksiyon Başında Telefon Kullanımı” araştırmasının sonuçları ile ilgili bir bülten gönderdiler. Araştırma, her iki Türk vatandaşından birinin, araç kullanırken telefonla konuştuğunu ve bu oranın global ortalamanın üstünde olduğunu ortaya koymuş. Türkiye’nin, ayrıca trafikte en çok sosyal medyada gezinen ve paylaşım yapan Avrupa ülkesi olduğu ortaya çıkmış. Dahası, İtalya’dan sonra, araç kullanırken mesaj yazma oranı en yüksek Avrupa ülkesiymişiz. (Sıcakkanlı Akdeniz insanının ortak özelliği demek ki her daim sosyal olmak.)

Her ne kadar sürekli yoğun trafikte seyrediyor olsak da artık işi mesaj yazma boyutuna vardıran insanımızın ne denli yetenekli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. 
Bir de bu yeteneklerimizi doğru yerde ve doğru hedefler için kullansak, bizi kimse tutamayacak ama…
berna@qualityofmagazine.com