İşte bizim zenginliğimiz

28 Eylül 2016
BERNA TUNA FENEMEN

İşte bizim zenginliğimiz

İkisini de peş peşe kaybettik. Türkiye’nin kendi alanlarında gerçek bir değer ifade eden iki ismi: İshak Alaton ve Tarık Akan. Ne şanslıyım ki kısacık da olsa benim hayatıma da dokundular. Her ikisi ile de Klips Dergisi’nde çalışırken röportaj yapmıştım. Bunu bir ayrıcalık sayıyorum. Gazetecilerin, dergicilerin galiba en kıymetli serveti de bu. Mekânları cennet olsun. 

Zaman ve mekândan öte: İshak Alaton 
İshak Alaton’a sevgili Atılay Kandemir ile birlikte gitmiştik. Ortaköy sırtlarındaki Alarko binasında, muhteşem Boğaz manzaralı ofisinde yapmıştık röportajımızı. O güne ilişkin ilk aklıma gelen; bu olağanüstü manzaranın eşlik ettiği ofisinin, lüks ve gösterişten uzak, son derece mütevazı döşenmiş olması. Klasik müzik dinliyordu. Bunlar bile onun kişiliği hakkında yeterince bir fikir veriyor insana. Hani her söylediğinden bir şeyler öğrendiğiniz insanlar vardır, İshak Alaton da o gün her söylediği ile beni zenginleştirdi. Özgün ve yaşayan bir kütüphane gibi. Karşımda zaman ve mekânın çok ötesine geçmiş bir karakter vardı ve ben ona çok haklı olarak hayran olmuştum. O röportajı tam 17 yıl önce yapmışız. Ama öyle şeyler söylemiş ki bugün hatta gelecek yıllarda da yayınlansa sanki yeni yapılmış tadında okursunuz. 

Önceliği emeğe saygı: Tarık Akan
Tarık Akan’a ise sevgili Özer Ahıska ile birlikte gitmiştik. Çok uzun zamandır hiçbir yerde röportajı yayınlanmamıştı ve bizim röportaj teklifimizi kabul ettiği için çok şanslıydık. Bütün sorularımıza açık yüreklilikle cevap verdi. Söyledikleri, dimdik duruşunu, ilkelerinden taviz vermeden yaşayışını ve bundan sonra da aynı şekilde yaşayacağını, sinema aşkını bire bir yansıtıyordu. Emeğe çok saygı duyan, değer veren biri olduğu herkesin malumu. İşte o gün, bundan tam 19 yıl önce, kendisi ile yaptığımız bu röportajda da her şeyden önce emeğimize saygı duyduğu için, “20 yıl öncesinin Tarkan’ı bendim!” diyerek, gündeme uygun bir başlık vermeyi de ihmal etmemişti. 
berna@qualityofmagazine.com