Vadistanbul AVM Genel Müdürü Özgen Özyurt Vadistanbul projesini anlattı

Güncel — 10 Kasım 2017
Vadistanbul AVM Genel Müdürü Özgen Özyurt Vadistanbul projesini anlattı

“Bir avm yönetimi küçük bir ülke yönetiminden farksızdır.”

Vadistanbul Teras, Vadistanbul Bulvar ve Vadistanbul Park olmak üzere üç ayrı etaptan oluşan Vadistanbul projesi, kısa süre önce hizmete giren Vadistanbul AVM ile bulunduğu bölgeye farklı bir canlılık getirdi. Vadistanbul AVM’yi deneyimli Genel Müdürü Özgen Özyurt ile konuştuk. 

18 yıllık deneyim
Özgen Özyurt, Türkiye’de avm yöneticiliği dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri. 35 yıl Ankara’da yaşadıktan sonra İstanbul’a gelen Özgen Bey, işin tam anlamıyla mutfağından yetişmiş. İş hayatına aynı zamanda muhasebe hocası olan Şükrü Kızılot’un yanında staj yaparak mali müşavir olarak başlayan Özgen Özyurt, daha sonrasında işletmecilik alanına yoğunlaşmış. Türkiye’nin en büyük gruplarından birine ilk avm yatırımı kararı aldıran ve o avm’nin isim babası da olan Özgen Bey, çeşitli avm’lerin daha inşaat aşamasından itibaren yöneticiliğini yaparak 18 yıllık bir deneyimin sahibi olmuş. 

“Burada olmam gerektiğini hissettim”
Vadistanbul’un meslek hayatındaki yerini sorduğumuzda “Süleyman Çetinsaya ve Bahattin Uçar ile görüştüğümde, burada olmam gerektiğini hissettim, o yüzden buradayım. Vadistanbul çok güçlü; kendinizi tekrar canlı hissedebileceğiniz, bir şeyleri en baştan yaratabilme imkânını size sunan bir proje. Bu heyecan verici. Tüm ekip canla başla ama büyük bir heyecan ve keyif ile çalışıyoruz.” diyor. Özgen Özyurt, en büyük hedeflerinin ise Vadistanbul AVM’yi Türkiye’nin sacayağı avm’lerinden biri olarak konumlandırmak olduğunun altını çiziyor. 

Sıfırdan yaratmak
Özgen Özyurt’un Vadistanbul AVM yöneticiliği için tercih edilmesinde elbette deneyiminin payı büyük. “Bu işte başarı tamamıyla iletişimde saklı. Hizmet sektöründeki referansınız her zaman son yaptığınız iştir. Açılmış bir avm’yi ikinci üçüncü yılından sonra daha rahat yönetirsiniz. Ama yeni kurulacak bir avm söz konusu olduğunda temizliğinden güvenliğine, pazarlamasına kadar aklınıza gelebilecek her şeyi sıfırdan, kanunun size belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde yaratmak ve o avm’yi kanunlara uygun yönetmek zorundasınız.” diyor.

Çok dinamik bir iş
Mesleğini çok sevdiğini belirten Özgen Özyurt, bunun sebebini şöyle açıklıyor:
Bazı insanlar vardır ertesi gün işe giderken üzülürler, ben o gruptan değilim. Bu iş, bir gün sonrası, bir önceki günün hiçbir şekilde aynını yaşatmaz size. Sizi sürekli motive eder. Bir avm yönetimi küçük bir ülke yönetiminden farksızdır. Bu ölçekte bir avm’ya ayda minimum bir ile bir buçuk milyon insan girer. Yani yılda ortalama 17-18 milyon insan. Bu ortamda her gün şikâyet ve öneriler gelir. Sabah masama oturur oturmaz bir önceki günden gelen öneri ve şikâyetler tablosuna bakarım. Bu tablo bizim elimiz, ayağımızdır. Müşterilerin şikâyetlerini, önerilerini okurum ve bunları arkadaşlarıma paylaştırırım. Varsa onların ve benim tavsiyelerim ile hareket edilmesini söylerim. Örneğin bir gün önce düşmüş, hastaneye kaldırılmış bir misafirimize çiçek göndeririz. Dolayısıyla çok dinamik, 1sn bile elinizi üzerinizden çekemeyeceğiniz bir iş. 

Herkese eşit davranmak
Özgen Özyurt’un başarısında, yıllar içerisinde edindiği deneyimin yanı sıra çok kilit prensiplerinin de payı var: “Prensiplerimden en önemlisi herkese eşit davranmaya çalışarak bir yönetim sergilemek. AVM’lerde sürekli kiracılardan gelen talepler ile karşılaşıyorsunuz. Her marka kendini diğerinden daha üstün görüyor. Bu noktada eşitlikçi yaklaşım çok önemli. Bizim mutfak kısmında ise takımımızda en büyük desturum herkesin uyum içinde çalışmasıdır. Ekibimiz içerisinde de arkadaşlarımızın hiçbirinin arasında kırgınlık, sürtüşme vb. bir sorun yaşanmasını kabul edemem. Çok sıcak, yakın ama yeri geldiği zaman otoriterimdir. Hükmetmeye odaklı değil, yatay bir yönetim tarzını savunur ve uygularım.” diyor.


Oğulları ve Harley
Yaşamak için çalışmayı hayat felsefesi olarak benimsemiş olan Özgen Özyurt, işten kalan tüm zamanlarını biri 14 diğeri 16 yaşında olan oğulları Erman ve Ata ile geçirmesinin yanı sıra, tutkunu olduğu Harley Davidson motosikleti ile seyahat etmekten büyük keyif aldığını belirtiyor. 

Vadistanbul AVM deyince…
Özgen Özyurt, Vadistanbul AVM ile ilgili olarak şu önemli bilgileri paylaşıyor:
*Vadistanbul AVM, uluslararası değerlerde megaprojeler arasında yer alıyor. Türkiye’de mega kapsamında sayabileceğimiz 5-6 avm’den biri de Vadistanbul AVM. Şu anda 81 bin metrekarelik bir alanımız var. Yaklaşık 6-7 ay sonra projenin üçüncü etabı ile birlikte bu alana 23-24 bin metrekare daha ilave gelecek. Totalde 104 bin metrekare kapalı yani kiralanabilir alanı olan bir avm olacak.