Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal'dan Quality okurları için çok özel paylaşımlar

Güncel — 10 Kasım 2017
Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal'dan Quality okurları için çok özel paylaşımlar

“Akdeniz usulü beslenme, bilimsel anlamda kanıtlanmış tek sağlıklı beslenme tipidir.” 

Bu ay, çok genç ama işinin uzmanı bir beslenme ve diyet uzmanını Business sayfalarımıza konuk ettik: Özge Öçal. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde görev yapan Öçal, 2012 Başkent Üniversitesi mezunu. Aynı üniversitede master’ını tamamladıktan sonra önce Kadıköy Acıbadem Hastanesi’nde ardından Bodrum Acıbadem Hastanesi’nde çalışmış. İki yıl sonra da şu an çalıştığı Acıbadem Maslak Hastanesi’nde göreve başlamış. Öçal, aynı zamanda özel olarak Onkoloji Diyetisyenliği yapıyor. Sözü fazla uzatmadan kendisine bırakıyoruz. Çünkü Öçal, Quality okurları için çok önemli bilgiler paylaştı. 

Beslenmenin insan hayatındaki önemi
“Sağlık alanında hastalıkları koruyucu olan kısım, beslenme kısmı. Başta diyetisyenle çalışmak sonra uğraşacağınız birçok hastalıktan daha kolay, kurtarıcı oluyor. Taşıdığımız beden, bize cevap veren en önemli şey. Bedenimize dışarıdan çok şey yapmaya çalışıyoruz ama her şey içeriden aslında. İçeriye aldığımız her şeyden biz sorumluyuz. Neyi vücudumuza kabul edip etmeyeceğimizi yalnızca beslenme söz konusu olduğunda kontrol edebiliyoruz.”

Sağlıklı beslenme
“Bizim şu anda bilimsel anlamda kanıtlanmış tek bir dayanağımız, gösterebileceğimiz tek bir sağlıklı beslenme tipi var: Akdeniz usulü beslenme tipi. Sebze, meyveden, tahıllardan zengin, hayvansal kaynaklardan mümkün olduğu kadar azaltılmış, doymuş yağlardan, işlenmiş ürünlerden uzak durduğumuz bir beslenme şeklidir bu. Kırmızı et yemeyin demiyoruz ama haftalık tüketiminizi 300 gr.ın üzerine çıkarmayın, diyoruz. Eğer sağlıklı beslenen kişi, hormonal sorunlar ve menopoz gibi bir durum söz konusu değilse, egzersiz de yapıyorsa kilo problemi yaşamaz.”

Kişiye özel beslenme
Zayıflamak, toplam enerji alımını azaltmak, harcamanızı artırmak demek. Kilo alımını tek bir şeye bağlayamayız. Örneğin ekmek yediniz diye kilo almazsınız. Kilo almanın tek sebebi gereğinden fazla enerji almanızdır. Bugün yapılan araştırma ve çalışmalar, yayınlanan makalelerin hiçbirinde, tahıl yenmemelidir, demez. İlacı zehirden ayıran dozudur, besini de öyle. 
Sağlıklı bağırsak florası olanlara glütensiz beslenmeyi uyguladığınız zaman bir süre sonra sağlıklı bağırsak florasını bozuyorsunuz. Kişiye özel beslenme buradan geliyor. Size ne dokunuyor ne dokunmuyor? Onun belirlenmesi gerekiyor. Vücut çok akıllı bir bilgisayar gibi çalışıyor. Bir şeyi gereksizce kısarsanız diğer yerden error veriyor. 

Diyet deyince…
“Diyet kelimesi Türkçeye yanlış çevrildi. Diyet aslında yaşam tarzı demek. Ben şunu istemiyorum danışanlarımdan: Bir ay çok kasalım, beş kilo verelim, sonra neler neler yiyeceğiz. Hayır, ben sürdürülebilir olmasını istiyorum. Şu an canınız ne istiyorsa onu yiyin ama bana bildirin ki onu ne ile dengeleyeceğinizi söyleyeyim. Ertesi gün neyi yemeyeceğinizi söyleyeyim. İskender yediyseniz, ertesi gün öğle ve akşam sebze yiyin. Alkol aldınız o zaman iki gün meyve yemeyin, alkolün özü meyve çünkü…”