Serdar Bilgili'nin kadrajından 'Nişantaşı Portreleri'

SOSYETTE & DAVET — 17 Ağustos 2017
Serdar Bilgili'nin kadrajından 'Nişantaşı Portreleri'

Serdar Bilgili’nin ‘Nişantaşı Portreleri’ sergisi, 14 Ağustos Pazartesi (bugün) Nişantaşı’nda açıldı. Valikonağı Caddesi üzerinde inşaatı devam etmekte olan VK108 projesinin dış cephesinde gerçekleşen sergi, dünyanın bir yapı üzerindeki en büyük açık hava fotoğraf sergilerinden biri…
 
İşadamı kimliğinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı olarak da tanınan Serdar Bilgili, dünyanın en büyük açık hava fotoğraf sergilerinden birini Nişantaşı’nda gerçekleştiriyor. Valikonağı Caddesi üzerinde Bilgili tarafından geliştirilen VK108 rezidans projesinin dış cephesinde, 14 Ağustos tarihinde açılan ‘Nişantaşı Portreleri’ sergisi, Nişantaşı semt kültürüyle özdeşleşmiş 35 kişinin, bizzat Serdar Bilgili tarafından çekilen siyah-beyaz portrelerinden oluşuyor.

Dilek Hanif
 
Aralarında Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Nil Karaibrahimgil ve Güneri Civaoğlu gibi isimlerin bulunduğu portreler, 67 metre yüksekliğindeki binanın dış cephesine büyük ölçekli baskılar halinde yerleştirildi. ‘Nişantaşı Portreleri’ sergisi, toplam 4.910 metrekare fotoğraf alanıyla, dünyanın en büyük açık hava fotoğraf sergileri arasında yerini aldı.

Deniz Marşan
 
Şehrin merkezindeki binanın cephesini, restorasyon süresince bir sanat projesine çevirmeye karar veren Bilgili; Nişantaşı`ndaki bu ikonik yapıyı yenileyerek çağdaş ve modern görünümüyle bölgeye tekrardan kazandırmanın heyecanı içinde olduğunu ve semtle özdeşleşmiş insanların portre fotoğraflarını çekip binayı giydirmeye karar verdiğini açıkladı. 

Serdar Bilgili
 
Dört ay süren hazırlık dönemiyle ilgili Serdar Bilgili “Sıradan bir bina giydirmesi, beni çok heyecanlandıran bir sanat projesine dönüştü. Onlarca metre yapının dış yüzeyine dev portreler asmak, oldukça özen ve dikkat isteyen zorlu bir çalışma süreciydi. Umarım İstanbullular bu açık hava sergisinden keyif alırlar” dedi.

Bahar, Lal Koçan 

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da yansımalar alması beklenen proje, Eylül 2017 sonuna kadar ziyaret edilebilir.

Burcu Esmersoy

Ayşem Saraçoğlu