Ali Ağaoğlu'ndan muhteşem 'Atatürk Heykeli' açılışı

SOSYETTE & DAVET — 18 Mayıs 2017
Ali Ağaoğlu'ndan muhteşem 'Atatürk Heykeli' açılışı

Ağaoğlu Şirketler Grubu, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 2 milyon metrekare inşaat alanı üzerinde hayata geçirdiği projesi Maslak 1453’ün içerisinde yer alan Atatürk Heykelinin açılışını yaptı. Gerçekleşen açılışta, bando gösterisi ve Atatürk’ün özel resimleri sergilendi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim  Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa,  Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Yadulla Pashayev, Asiye Ağaoğlu Anadolu Lisesi, Miktat Ağaoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nişantaşı Üniversitesi öğretmen ve öğrencileri, Türkiye ve Azerbaycan’ın tanınmış iş adamları, Ağaoğlu projeleri daire sahiplerinden oluşan yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Açılışın ardından sahne alan Murat Boz, şarkılarıyla misafirlere unutulmaz bir gece yaşattı. Gece geç saatlere kadar süren konser misafirlerden tam not aldı.


Törende konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu; “ Bugün burada gençleri görünce geleceğimizin ne kadar aydınlık olduğunu bir kere daha anladım. 19 Mayıs Kurtuluş savaşının başlangıcıdır, Atatürk Cumhuriyeti gençlere emanet etti. Bu tarih Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun dönüm noktasıdır. Atatürk, 19 Mayıs’tan önce askeri görevinden istifa etmiş, sivil olarak Kurtuluş Savaşını başlatmıştı. Sakarya Meydan Savaşı’ndaki kahramanlığı neticesinde Birinci Meclis tarafından kendisine hem gazi hem de mareşal unvanı verildi. İşte bu görmüş olduğunuz heykelde Mareşal Mustafa Kemal’i tasvir ediyor. Heykeli dünyaca ünlü Azeri heykeltıraş Senan Eynullayev Ehedoğlu’nun eseri”.

Atatürk Heykeli Bilgileri;
- Kaide ile birlikte heykel 8 m yüksekliğe sahiptir. 
- Alt rölyefin üzerinde yaklaşık 300 adet figür bulunmaktadır.
- Heykel kompozisyon;  tarzı klasik, kaidesi ise klasik-barok tarzında yapılan özgün bir eser olma özelliğine sahip.
- Heykeller 5 ayda tamamlanmıştır.
- Heykelde bronz malzeme kullanılmıştır. Rölyef için birer ton, 3 atlı heykel için ise ikişer buçuk ton olmak 10 tona yakın bronz kullanılmıştır.
- Türkiye'de çok fazla çoğaltma kalıptan üretilmiş Atatürk anıtı ve heykeli bulunmaktadır.  Maslak 1453 Projesinde yer alan Atatürk Heykeli, özgün bir eser olma özelliğine sahiptir.